Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, ВООЗ визнала самотність глобальною загрозою
Самотність може завдати такої ж шкоди, як викурювання 15 сигарет на день, твердять науковці.
З іншого боку, в сучасних умовах нас щодня бомбардують повідомлення у соцмережах і месенджерах. А мозок перевантажений і потребує спокою.
То чи можна знайти баланс? BBC вирішила зібрати думки експертів.
Як самотність відрізняється від усамітнення
“Самотність – суб’єктивна неприємна емоція, що з’являється, коли у вас менше соціальних зв’язків, ніж вам хотілося б. Або не задовольняє якість ваших особистих стосунків”, – пояснює Андреа Вігфілд, директорка Центру дослідження самотності в університеті Шеффілда.
Існує безліч видів самотності, кожен відчуває її по-своєму.
Іноді життя у великому місті, безперервний потік людей, машин і подій позбавляють нас тепла і близькості. На вулицях мегаполісів, серед шуму, натовпу, розмов і сміху ви залишаєтесь чужинцем – дезорганізованим, відірваним, зайвим.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Самотність і погане здоров’я часто пов’язують одне з одним
А от усамітнення, навпаки, є радше тимчасовим станом і може принести довгоочікуваний спокій, пояснює Туї-ві Нгуєн, професор психології Даремського університету (Британія).
Як самотність впливає на здоров’я
Дослідження Кембриджського університету показали, що люди, які відчувають хронічну самотність, частіше страждають від депресії, тривоги і порушень сну.
У них також вищий ризик розвитку когнітивних порушень і деменції. Крім того, самотність пов’язана з підвищеним ризиком серцевих захворювань, діабету ІІ типу, інсульту та передчасної смерті.
Що лежить в основі цього зв’язку, поки що не зрозуміло. Лікарі вважають, що це може бути наслідком підвищеного стресу та відсутності когнітивної стимуляції, яка, своєю чергою, загострює психічні розлади.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Самотність така ж небезпечна, як 15 цигарок на день, кажуть фахівці
За оцінками ВООЗ, кожна четверта літня людина – соціально ізольована, а від браку спілкування страждають від 5 до15% підлітків.
Вразливими до самотності також є мігранти, етнічні меншини, шукачі притулку, члени ЛГБТК+ та люди з різними вадами здоров’я.
Як подолати самотність
Шкода від самотності – очевидна.
Тому в останні роки уряди багатьох країн виступають з ініціативами для боротьби з цією соціальною епідемією.
Це питання перейшло в політичну площину, оскільки на його наслідки для здоров’я витрачають мільйони бюджетних грошей.
Що з самотністю можна вдіяти?
Дослідження показують, що добре допомагає волонтерство.
Приміром, в Австралії та Нідерландах заохочують старше й молодше покоління проводити разом час. Місцем зустрічі можуть стати громадські центри або зелені зони.
У Британії поширена практика “соціального припису”, коли лікарі замість того, щоб виписувати ліки, можуть направляти пацієнтів, які, на їхню думку, є вкрай ізольованими, до служб, що об’єднують людей.
Дитячий та підлітковий психіатр Холан Лян радить створювати толерантні спільноти, де люди можуть взаємодіяти одне з одним.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Час на самоті дає унікальні психологічні переваги
Важливо стежити за власними емоціями та думками, адже вони безпосередньо впливають на здоров’я.
Якщо симптоми самотності заважають вам жити, працювати, будувати стосунки, якщо вони вас турбують, варто звернутися до фахівця і розповісти про свої проблеми.
Бути самотнім соромно?
Люди – соціальний вид. Щоб вижити, вони покладаються на соціальну мережу, де діють свої правила, пояснює професор Нгуєн.
“Соціальна взаємодія – дуже важлива для нас. Тому у цьому сенсі самотність зазнає стигматизації”, – каже він.
Але не варто забувати, що самотність – це природне й іноді корисне явище, до якого потрібно прислухатися, а не таврувати чи викорінювати.
Це підтверджують дослідження, проведені університетом Редінга.
Під час експерименту учасники вели щоденники, в яких вказували час на самоті та свої емоційні переживання, включно з рівнем стресу, задоволеністю життям, відчуттям автономії та почуттям самотності.
Науковці з’ясували, що самотність може бути як благом, так і тягарем.
У ті дні, коли людина більше часу проводить на самоті, вона відчуває свободу вибору і можливість бути собою.
Тривала самотність не завжди супроводжується лише позитивними емоціями. У дні, коли люди проводять надто багато часу на самоті, вони можуть відчувати меншу задоволеність життям.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Прихистком від стресу та напруги сучасного життя може стати садівництво
Автори дослідження дійшли висновку, що коли самотність є результатом особистого вибору, а не зумовлена зовнішніми обставинами, її негативні наслідки зменшуються.
Як навчитися насолоджуватись самотністю
Час, проведений на самоті, дає унікальні психологічні переваги, якщо приймати ці моменти, а не уникати їх.
Це корисно, коли ми відчуваємо підвищений стрес, або після метушливого чи невдалого дня.
Для деяких людей час із собою може бути непосильним завданням.
Професор Нгуєн рекомендує перетворити усамітнення на регулярну звичку.
“Коли мене запитують, як отримати користь від усамітнення, я завжди раджу почати з малого – з 15 хвилин на день”, – каже він.
Наприклад, можна відкласти всі гаджети, прогулятися чи почитати книжку.
Ці малі кроки допоможуть вам по-новому поглянути на самотність, і ви не асоціюватимете її з дискомфортом, а сприйматимете як одну з маленьких радощів дня.
Нгуєн радить відстежувати, що вам подобається робити, і поступово збільшувати час на самоті.
Де межа цього?
Деякі дослідження показують, що самотність починається тоді, коли ми перебуваємо на самоті 75% нашого активного часу.
“Насправді все – індивідуально, – вважає експерт. – У кожної людини свій рівень базових емоційних потреб”.
Часто люди користуються часом на самоті для того, щоб виконати хатню роботу, переглянути фільми та серіали або погортати стрічку новин у соціальних мережах. Однак це не розслабляє, кажуть експерти.
Вони радять знайти заняття, які стимулюють й водночас дають змогу відпочити. Це може бути читання, садівництво, прогулянки на природі, прослуховування музики, кулінарія та рукоділля.
Також абсолютно нормально не робити нічого.
Головне – мати чітке уявлення про те, що ви хочете отримати від усамітнення, і це допоможе вам отримати максимум користі з цього стану.