Середа, 21 Травня, 2025

BREAKING

Здоровʼя

Як сон впливає на серце: з’явилися нові наукові дані про ризик інфаркту

Як сон впливає на серце: з’явилися нові наукові дані про ризик інфаркту

Наскільки регулярно ми спимо, може бути не менш важливим, ніж те, скільки ми спимо. І для здоров’я серця це має значення більше, ніж вважалося раніше, пише портал StudyFinds.

Люди з нерегулярним режимом сну мають значно вищий ризик серцевих нападів, інсультів і серцевої недостатності, навіть якщо вони сплять рекомендовані 7-9 годин щодоби. Висновки з нещодавнього наукового дослідження були опубліковані в Journal of Epidemiology and Community Health.

Науковці спостерігали за понад 72 000 дорослих протягом майже восьми років і виявили, що у тих, хто мав найбільш хаотичний режим сну, був на 26% вищий ризик серйозних серцево-судинних захворювань, ніж у людей з регулярним режимом сну.

Дослідники проаналізували інформацію від 72 269 дорослих віком 40-79 років, які носили акселерометри на зап’ясті протягом тижня, щоб точно відстежити їх сон. Команда розрахувала Індекс регулярності сну (SRI) – показник, що враховує стабільність часу відходу до сну, пробудження, тривалості сну й нічних пробуджень. Якщо у людини був повністю випадковий режим, Індекс регулярності сну становив 0 балів, при ідеально стаібльному режимі цей показник становив 100 балів. Виходячи з цього, учасників поділили на три групи: ті, у яких був регулярний сон (SRI > 87.3), люди з помірно нерегулярним сном (SRI між 71.6 і 87.3) і з нерегулярним сном (SRI < 71.6).

Протягом 7,8 року було зафіксовано 4 887 серйозних серцево-судинних подій (інфаркти, інсульти, серцева недостатність). Навіть після врахування віку, фізичної активності, дієти, куріння, вживання алкоголю і наявних захворювань, зв’язок між нерегулярним сном і підвищеним ризиком залишався достовірним.

З’ясувалося, що люди з нерегулярним режимом сну мали на 26% вищий ризик серцевих проблем, помірно нерегулярний режим сну асоціювався з вищим на 8% ризиком. Найсильніший зв’язок виявлено з серцевою недостатністю – ризик був на 45% вищим.

Навіть при рекомендованій тривалості сну  – 7-9 год для людей до 65 років і 7-8 год для старших – ризик залишався підвищеним, якщо режим був нестабільним.

Учені пояснили, чому нерегулярний сон шкодить серцю. За їхніми словами, причина – порушення циркадного ритму, тобто збої у внутрішньому біологічному годиннику. Це викликає низку фізіологічних змін, що навантажують серцево-судинну систему: порушення обміну глюкози й ліпідів, інсулінорезистентність, активація симпатичної нервової системи. 

Нерегулярний сон частіше мали люди із психічними розладами, ті, хто приймає ліки від холестерину, діабету чи тиску, нічні працівники, а також курці.

Таким чином, роблять висновок дослідники, важлива не лише тривалість, а й стабільність сну. Для покращення режиму сну експерти радять лягати і прокидатися в один і той самий час щодня (навіть у вихідні), розслаблятися перед сном, створити комфортне середовище для сну.

Раніше УНІАН розповідав, чому спати на животі шкідливо. За словами заступниці генерального директора The Sleep Charity Ліза Артіс, варто уникати сну на животі, адже це створює велике навантаження на шию, яка постійно скручується протягом ночі. 

Експерт зі сну з MattressNextDay Мартін Сілі, своєю чергою, сказав, що сон на спині – не найкращий варіант для людей, які хропуть. Вона радить спати на боці, адже це допомагає поліпшити кровообіг і травлення, а також відкриває дихальні шляхи для легшого дихання, що означає меншу ймовірність хропіння.

Інше в категорії

Завантажити більше Завантаження...Більше нема статей