Жінка, яка тримає на руках свою дворічну дитину, помітно засмучена. У малечі – опіки та знебарвлена шкіра на обличчі та ногах. 32-річна мати з півночі Нігерії використовувала засоби для відбілювання шкіри у всіх шістьох своїх дітей під тиском сім’ї – і тепер дуже про це шкодує.
Фатіма (ім’я змінене на прохання героїні), каже, що одна з її доньок закриває обличчя щоразу, коли вона виходить надвір, щоб приховати опіки.
Інша отримала темнішу шкіру, ніж до “освітлення” – з блідими колами навколо очей, а третя має білуваті шрами на губах і колінах.
У найменшої дитини досі є виразки на шкірі, які довго не загоюються.
“Моя сестра народила дітей зі світлішою шкірою, а мої діти темніші. Я помітила, що моя мама краще ставиться до дітей моєї сестри, ніж до моїх, через відтінок їхньої шкіри, і це дуже мене образило”, – каже Фатіма.
Вона каже, що використовувала креми, які купила в супермаркеті в місті Кано, без рецепта лікаря.
Підпис до фото, В однієї з доньок Фатіми на губах залишилися сліди від використання кремів
Спочатку здавалося, що крем працює. Бабуся тепло ставилася до дітей Фатіми, яким на той час було від двох до 16 років.
Але потім з’явилися опіки і шрами.
Відбілювання або освітлення шкіри використовують в різних частинах світу з косметичних міркувань, і часто це має глибоке культурне коріння.
Жінки в Нігерії використовують продукти для відбілювання шкіри більше, ніж у будь-якій іншій африканській країні – за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я ООН (ВООЗ), 77% використовують їх регулярно.
У Конго-Браззавілі цей показник становить 66%, у Сенегалі – 50%, в Гані – 39%.
Такі креми можуть містити кортикостероїди або гідрохінон, які можуть бути шкідливими, якщо використовувати їх у великих кількостях, і в багатьох країнах їх можна отримати лише за рецептом лікаря.
Серед інших інгредієнтів, які іноді використовують – отруйні метали, ртуть і коєва кислота – побічний продукт виробництва японського алкогольного напою саке.
Можливими наслідками є дерматит, вугрі та зміна кольору шкіри, а також запальні захворювання, отруєння ртуттю та пошкодження нирок.
За даними ВООЗ, шкіра може стати тоншою, в результаті чого рани загоюються довше, і зростає ймовірність інфікування.
Ситуація настільки погана, що в 2023 році Національне агентство Нігерії з контролю за харчовими продуктами та ліками (Nafdac) оголосило надзвичайний стан.
Крім того, жінки все частіше відбілюють шкіру своїх дітей, як це зробила Фатіма.
“Багато людей асоціюють світлу шкіру з красою чи багатством. Жінки прагнуть захистити, як вони вважають, своїх дітей від такої дискримінації, відбілюючи їх від самого народження”, – розповідає BBC Зайнаб Башир Яу, власниця дерматологічної клініки в столиці Абуджа.
За її оцінками, 80% жінок, яких вона зустрічала, відбілювали своїх дітей або планують це зробити.
За її словами, декотрих із цих жінок відбілювали самих, коли вони були немовлятами, тому вони просто продовжують цю практику.
Один із найпоширеніших способів визначити, чи використовує хтось засоби для відбілювання шкіри в Нігерії, – це темні кісточки пальців. Інші частини рук і ніг людей стають світлішими, але кісточки, як правило, залишаються темними.
Однак курці та люди, які вживають наркотики, також іноді мають темні плями на руках через дим.
Тому людей, які використовують засоби для освітлення шкіри, іноді помилково відносять до цих категорій.
Підпис до фото, Контрасти кольору на вибілених руках можуть нагадувати сліди на руках наркозалежних
Фатіма каже, що так сталося з її доньками 16 і 14 років.
“Вони стикалися з дискримінацією з боку суспільства – на них всі тицяють пальцем і називають наркозалежними. Це дуже на них впливає”, – каже вона.
Вони обидві втратили потенційних наречених, тому що чоловіки не хочуть звʼязуватися з жінками, які можуть вживати наркотики.
Ми відвідали популярний ринок у Кано, де люди, які називають себе “міксологами”, створюють креми для відбілювання шкіри.
На ринку є цілий ряд з магазинами, де продають тисячі таких кремів.
Деякі вже готові засоби розміщені на полицях, але клієнти також можуть вибрати інгредієнти та попросити змішати крем у них на очах.
Багато кремів, на етикетках яких написано, що вони призначені для немовлят, містять речовини, обіг яких регулюється законом.
Деякі продавці визнали використання таких інгредієнтів, як коєва кислота, гідрохінон і потужний антиоксидант глутатіон, які можуть викликати висипання та інші побічні ефекти.
Ми також стали свідками того, як дівчата-підлітки купували собі відбілювальні креми оптом, щоб продати їх одноліткам.
Підпис до фото, Продавці на ринку використовують сильнодіючі речовини для приготування кремів для освітлення шкіри, адаптуючи їх за бажанням покупців
Одна жінка, у якої були знебарвлені руки, наполягла на тому, щоб продавець додав освітлювач до крему, який готували для її дітей, хоча це була речовина для дорослих, заборонена для використання у дітей.
“Хоч мої руки знебарвлені, я купую крем для своїх дітей, щоб вони були світлошкірими. Я вважаю, що мої руки такі лише тому, що я користувалася не тим кремом. Моїм дітям нічого не буде”, – каже вона.
Один продавець сказав, що більшість його клієнток купували креми, щоб їхні діти “сяяли”.
Більшість із них, здається, не знають про допустимі дози речовин.
Один продавець розповів, що він використовував “багато коєвої кислоти” – значно більше встановленого ліміту, – якщо хтось хотів мати світлу шкіру, і меншу кількість, якщо клієнти бажали ледь помітних змін.
Затверджена доза коєвої кислоти в кремах у Нігерії становить 1%, згідно з даними Nafdac.
Підпис до фото, У малюка Фатіми є виразки на обличчі від засобів для освітлення шкіри, які досі не загоїлися
Ми навіть бачили, як продавці пропонують жінкам уколи.
Доктор Леонард Омокпаріола, директор Nafdac, каже, що вони намагаються поінформувати людей про ризики.
Він також каже, що на ринках проводять рейди, а також намагаються вилучити інгредієнти, що освітлюють шкіру, на кордоні, коли їх ввозяться до Нігерії.
Але, за його словами, часом правоохоронцям важко ідентифікувати ці речовини.
“Деякі з них просто транспортують в немаркованих контейнерах, тому, якщо ви не віднесете їх до лабораторії для оцінки, ви не зможете сказати, що всередині”, – каже він.
Фатіма каже, що її вчинки будуть переслідувати її вічно, особливо якщо шрами її дітей не зникнуть.
“Коли я розповіла мамі про те, що я зробила через її поведінку, і коли вона почула про небезпеку крему та про те, з яким тавруванням стикаються її онуки, вона засмутилася, що їм довелося через це пройти, і перепросила”, – каже вона.
Фатіма сповнена рішучості допомогти іншим батькам уникнути тієї ж помилки.
“Хоч я припинила це робити, побічні ефекти досі присутні, і я прошу інших батьків використати мою ситуацію як приклад”, – каже вона.