Турбота про своє здоров’я – це важливо, незалежно від віку. Навіть якщо немає якихось скарг на самопочуття, необхідно регулярно проходити медогляд, адже певні захворювання часто на перших етапах можуть проходити безсимптомно. При цьому лікувати їх набагато простіше до того моменту, коли вони переходять в хронічну форму. Не варто нехтувати візитами до лікарів. Це потрібно робити хоча б раз на рік.
Діагностика – це важливий процес, який дозволяє виявити причину проблеми та зайнятися лікуванням. Часто можна почути, що правильно поставлений діагноз – це вже 50% успішного лікування. Методів діагностики сьогодні є чимало: від простого огляду спеціалістом до використання спеціального складного обладнання. Одним зі способів діагностики є комп’ютерна томографія. Вона дозволяє отримати детальні зображення внутрішніх органів, кісток, судин та тканин. КТ дослідження широко використовується у медичній практиці для виявлення патологій, які неможливо побачити при звичайному рентгені або УЗД.
Сам метод базується на здатності рентгенівського випромінювання проходити крізь тіло людини. Це дає можливість побачити те, що неможливо дослідити ніяким іншим чином. Показники фіксуються спеціальними датчиками. Далі все це аналізує комп’ютер. Таким чином, можна створити тривимірні зображення, що значно спрощує діагностику. Тепер ви знаєте, що таке КТ.
Коли призначають КТ та які є види?
Рішення про проведення КТ дослідження приймає лікар. Зазвичай ця процедура проводиться тоді, коли потрібна детальна оцінка внутрішніх структур організму. Якщо говорити про показання до КТ, то вони включають:
- травми голови, живота або хребта;
- підозра на новоутворення;
- діагностика інсульту або крововиливу;
- перевірка стану органів після операцій;
- обстеження судинної системи;
- виявлення запальних процесів.
В яких напрямках медицини використовується?
По суті, цей метод може бути застосований за необхідності будь-коли, але найчастіше в онкології, кардіології, пульмонології, травматології та неврології.
КТ з контрастом
Це один з різновидів комп’ютерної томографії. Сама процедура точно така ж, але окрім цього присутнє ще введення спеціальної речовини у кров, яка дозволяє краще візуалізувати судини, пухлини та інші структури. Так дослідження може бути більш інформативним та ефективним.
Що показує КТ?
Якщо говорити коротко, то лікар може побачити будь-що, що виходить за норму чи навпаки впевнитися у тому, що все в порядку. Наприклад, томограф дозволяє виявити зміни в кістковій тканині, набряки, запалення, новоутворення, ураження внутрішніх органів, порушення кровообігу, зони ішемії або некрозу тощо.
Досить часто комп’ютерну томографію проводять не лише в процесі встановлення діагнозу, а й уже під час лікування. Це робиться для того, щоб контролювати ефективність лікування, зокрема при хронічних або онкологічних захворюваннях. Точність і глибока деталізація дозволяє це.
Як проходить КТ
Багато хто боїться цієї процедури. У більшості випадків це пов’язано з загальним страхом лікарень, наприклад, через негативний досвід у дитинстві, або ж просто через невідомість. Насправді нічого страшного у цьому немає. Як роблять КТ? Процедура займає в середньому від 5 до 20 хвилин, залежно від зони дослідження та необхідності застосування контрасту. Пацієнт лягає на спеціальний стіл, який поступово переміщується всередину сканера. Це абсолютно безболісно. Важливо залишатися нерухомим – це дозволяє отримати чіткі зображення. По суті, це єдиний неприємний момент, бо декому складно довго не рухатися, але можна потерпіти.
Якщо буде комп’ютерна томографія з контрастом, то спеціальна речовина вводиться внутрішньовенно. Це теж може бути трохи дискомфортно. На сайті провідної клініки garvis.com.ua можна дізнатися більше про дану діагностику та здійснити запис в онлайн-режимі.
Як підготуватися до КТ?
Важливо розуміти, що результат дослідження безпосередньо залежить від трьох речей: кваліфікації/досвіду лікаря, якості апаратури та підготовки до КТ. Саме тому рекомендуємо не нехтувати етапом підготовки та зробити все необхідне, щоб не витратити даремно час та кошти. Що потрібно?
Без контрасту
В даному випадку якась особлива підготовка не потрібна. Достатньо просто зняти металеві предмети (прикраси, годинники тощо).
З контрастом
Тут вже все трохи складніше. Перш за все, за 5–6 годин до обстеження слід утриматися від їжі. Також, важливо повідомити лікаря про хронічні хвороби, алергії, проблеми з нирками чи щитоподібною залозою. Перед обстеженням бажано пити достатньо води – це сприяє швидшому виведенню контрастної речовини з організму.
Протипоказання до КТ
Чи всім можна проходити комп’ютерну томографію? Загалом вона вважається безпечною, але певні обмеження все ж є.
- По-перше, вагітність (особливо перший триместр);
- По-друге, важка ниркова недостатність (для досліджень з контрастом);
- По-третє, алергія на контрастну речовину;
- По-четверте, надмірна вага, яка перевищує технічні можливості апарата;
- По-п’яте, психічні розлади, які заважають нерухомо лежати.
Іноді більш доцільно використати інші методи, наприклад, МРТ або УЗД, тому призначення залишається на розсуд лікаря.
Чи шкідлива КТ?
Багато кого цікавить це питання. Враховуючи, що тут використовується рентгенівське випромінювання, а це, по суті, та сама радіація, пацієнти нерідко починають хвилюватися про шкоду для здоров’я.
Важливо розуміти, що доза опромінення тут дуже невелика, тому одинична процедура є абсолютно безпечною. При цьому не рекомендується проводити її надто часто. Це теж допустимо, але без нагальної потреби краще цього не робити. Не варто проводити її і без потреби, наприклад, просто в рамках медичного огляду (на всякий випадок). Це робиться за правилами лише тоді, коли це справді доцільно, а рішення про доцільність приймає лікар.
Часті питання
- Як часто можна робити КТ?
Без шкоди для здоров’я це можна робити 1–2 рази на рік, якщо цього вимагає ситуація. Для пацієнтів з онкозахворюваннями або в післяопераційний період частота може бути вищою, але завжди під контролем лікаря.
- Чи потрібно мати направлення від лікаря?
У більшості випадків так – лікар повинен визначити доцільність процедури та вказати область дослідження, особливо в державних медичних закладах, але в приватних клініках часто дозволяють пройти комп’ютерну томографію без направлення – якщо є потреба або бажання пацієнта.
- Чи можна робити КТ дітям?
Так, але тільки за медичними показаннями. Зверніть увагу, що для дітей доза опромінення коригується залежно від віку та ваги.
Підсумок
Таким чином, це інформативний, швидкий і відносно безпечний метод діагностики, який допомагає виявити серйозні захворювання на ранній стадії. Його не потрібно боятися, але і робити слід лише за призначенням лікаря, коли в цьому дослідженні є реальна необхідність.