Багато хто називає такі килимки «бабусиними», всі ми з дитинства пам’ятаємо про в’язані чи шиті невеличкі кружки або у вигляді квадрату чи прямокутника. Ця думка ще пов’язана з тим, що роблять їх зі старих та непотрібних речей та виглядають вони не солідно, доля правди тут звісно є. Але сьогодні дуже модні роботи своїми руками «хенд-мейд», а деякі господині можуть виготовити такі килимки, що їх складно відрізнити від тих, які продають у магазинах. А ось якість та екологічність в них значно краще від тих, які виготовляють промисловим способом.
Якщо ви любите скандинавський, прованс, кантрі або mid-century modern, цінуєте вироби hand made і не проти прикрасити свій будинок чимось стильним, обов’язково знайдіть час зробити такі килимки зі шматочків тканини.
А ось як зробити килимок своїми руками, які матеріали для цього потрібні, техніка та інструменти, та що врахувати роботі розповімо у даній статті.
Види килимків, які можна зробити самостійно
Видів дійсно багато, все залежить від вмінь господині та наявності необхідних предметів вдома. Відрізняються вони скоріш техніками за допомогою яких виготовляються. Виділимо основні види:
- В’язані – можуть бути різних форм (овальні, круглі, квадратні) для них потрібна спеціальна пряжа чи тканина, великі спиці або спеціальний крючок для в’язання.
- Вузликові – виконуються зі смужок тканини та не потребують шиття, готові елементи просто прив’язують одне до одного або на обрану основу.
- Плетенні – дуже міцні, при виконанні з грубої тканини, наприклад джинси, шкіра ремені стануть гарним оформленням тераси чи половичками, також виготовляються з тканини.
- Зшиті – компонуються з багатьох лоскотів та можуть мати дуже багато варіантів дизайну.
- М’які та пухнасті робляться будь-якою технікою, для них потрібен особливий матеріал.
- Тафтингові – це спосіб створення килимів за допомогою набивання пряжі в основу тканини. Метод є проміжним між ручною та машинною роботою за технологією виготовлення та ціною виробів.
В’язання потребує необхідних навичок, тому з першого разу килимок буде зробити важко, а також потрібні спеціальні інструменти для процесу, якщо ви ніколи не займались цією справою, то навряд чи дома можна знайти потрібні спиці або гачок необхідного розміру.
Тому розглянемо найпопулярніші та прості ідеї, щоб виготовити круглий килимок своїми руками й також з тих матеріалів, які є у кожного вдома, а такий процес не потребує жодних фінансових затрат.
Матеріали та інструменти
Спочатку треба визначитись, для яких цілей потрібен килимок. Бажаєте м’який біля ліжка чи у ванну кімнату, краще обрати старі халати або махрові піжами. Для кухні підійде звичайна бавовняна або синтетична тканина. Для простору біля дверей де постійно залишається бруд обираємо темні та міцні матеріали (шкіра, ремені, джинси, шильний верхній одяг без наповнювачів та синтепону тощо).
Порада: не варто використовувати тканину, яка надмірно електризується або дуже тонку, вона притягує пил та шерсть домашніх тварин. Наведемо повний список:
- Тканина.
- Великі голки.
- Гострі ножиці та ніж.
- Сантиметр, рулетка або лінійка.
- Нитки.
- Ручки або маркер для відміток.
- Пінцет, крючок, спиці та сітка для тафтингових килимків.
Порада: якщо вдома не має достатньої кількості старих речей, або їх склад вам не підходить, можна купити необхідні старі речі, наприклад у секондхенді чи спитати у друзів, можливо в них є старі халати для м’яких килимків або інший непотрібний одяг.
А тепер переходимо до головного, як зробити плетений килимок з тканинних смужок, адже це самий простий, не затратний та швидкий варіант для такої творчості. Для невеличких килимів може знадобитись всього декілька годин, а для більших розмірів можливо й цілий день. А ще їх можна виконувати у різних формах.
Покрокова інструкція
Порада: перед роботою кращі обрати речі, які можна порізати на довгі смужки, таким чином ви витратите менше часу та буде не стільки багато клопоту. Приступаємо до роботи виготовляємо саморобний килимок:
- Врізаємо всі ущільнення, це можуть бути краї кофти або штанів, відворіт, кармани тощо, нам необхідна пряма рівномірна смужка, всі інше викидаємо.
- Ріжемо речі на смужки шириною від двох до трьох сантиметрів.
- На кожній смужці десь 1.5 сантиметрів від краю робимо невеличкі отвори з низу та зверху ножем або просто протикаємо ножицями.
- Далі беремо дві смужки, в один отвір затягуємо іншу, протягаємо тканину та з’єднуємо з отвором на іншому краї, потягнувши в обидві сторони отримаємо міцний вузол, таким же чином поєднуємо всі інші смужки.
- У результаті ми отримаємо дуже довгу смужку та намотаємо з неї клубочок.
- Щоб вийшов гарний візерунок, треба обрати речі різних відтінків та повторити процес й зробити мінімум три клубочки, у випадку більших розмірів килимка потрібно від шести та більше.
- Наприклад ви зробили шість клубків, беремо перші три, бажано однієї гами та зав’язуємо вузлик з трьох смужок вузол (його потім можна сховати під низ), а потім починаємо плести косичку поки вистачить матеріалу, в кінці також робимо вузлик.
- З наступними трьома клубками робимо теж саме, у результаті отримаємо дві дуже довгі переплетені косички.
- Беремо край однієї косички та згортаємо у коло до середини, акуратно та обережно.
- Після першого невеличкого кола зшиваємо виріб по всьому периметру звичайними стежками, нитки обираємо такого кольору, щоб вони зливались з тканиною.
- Голку з ниткою не прибираємо а залишаємо у тканині, провернули наступне кільце та знов його зшиваємо й так робимо до самого завершення.
Порада: для діаметру килимка 65 сантиметрів, потрібно 6 клубочків, а довжина косичок повинна сягати не менше 16-17 метрів (це коли тканина не об’ємна). При використанні махри тканини треба не так багато, адже при скручуванні вона буде об’ємною.
Ось і все, тепер ви знаєте як зробити килимок вдома за декілька годин зі звичайного непотрібного одягу. Він підійде до різних призначень, місця біля дитячого ліжка, холодної плитки в туалеті чи у ванній, місця для взуття чи капців для звичайного декору тощо.
Декоративні ідеї та варіації
Такі килимки можуть бути будь-якого кольору та розмірів і з різними візерунками. Більш креативні та рівні моделі можна отримати за допомогою плетіння гачком, у такому випадку смужки плести у косички не потрібно, але й процес займе не мало часу, іноді господині витрачають по декілька днів, щоб сплести такий виріб. А для правильного виконання такого процесу краще подивитись відео в інтернеті.
Для дитячих кімнат краще обрати яскраві та райдужні кольори, для коридорів більш темні, а взагалі тут фантазія може грати на повну, при наявності тканини різних кольорів можна зробити унікальні візерунки, дотримуючись поетапного плетення кожної косички, пряжі або смужок.
Наприклад, прямокутний килимок своїми руками краще робити тафтинговим способом при наявності сітки. Треба просто гачком через отвори витягнути нитки для в’язання. Метод плетення також підходить, тільки косички треба зшивати не по колу а одну з одною, а потім з них же пришити окантовку.
Для декорування є класні ідеї, наприклад на невеликі кружечки можна поставити горшки з кімнатними рослинами, гарно та практично, якщо ненароком пролили воду. Для кухонних стільців класна підстилка на підлозі вони не ковзають та виглядають стильно. На табуретки можна зробити м’який настил, тільки треба пришити резиночки для кутів.
Відмінне декорування веранди, підстилка на лавочки чи стільці у холодну пору року та й вуличні килимки такі виходять дуже гарні. Дехто зі старих халатів плетуть навіть пледи прямокутної форми.
Креативні підставки під чашки або чайник, вберуть зайвий бруд та вологу й зроблять бар’єр для нагріву поверхні.
Для домашних тваринок можна зробити спальне місце з м’яких та теплих тканин. Відмінний килимок для лоджій та балконів. Такий виріб знайде своє почесне місце у будь-якому будинку.
Поради щодо догляду
А ви знаєте, що їх практично немає. Якщо розглядати звичайний килим зі смужок тканини своїми руками, їх просто треба витрусити та попрати, з невеликим розміром впораються пральні машини, 15 хвилин і все готово. Головне врахувати структуру тканини та при яких температурах її можна прати. А перед пранням ретельно струхнути від пилу, піску та іншого бруду. Все!
Висновок
Виготовлення таких килимків легко перетворюється у справжнє хобі. Хтось обожнює процес, інші насолоджуються результатом, але мало хто залишається байдужим після першої спроби.
Кольорова гама підбирається під власні вподобання та стає унікальною в одиничному екземплярі, можна суттєво зекономити та отримати неймовірне задоволення від своєї роботи.
На виготовлення різного хенд-мейду потрібен час, тому якщо вільного зовсім немає, краще купити килим недорого у магазині для побутових потреб.
Спочатку задум може не виправдати очікування чи виявитись зовсім іншим ніж був потрібним. Тому краще починати з маленьких розмірів, щоб не було шкода матеріалів та часу. А згодом вдосконалювати свої навички та самостійно виробляти гарні шедеври. При наполегливій праці неодмінно все вийде!
Більше цікавої інформації читайте в рубриці Лайфхаки на нашому порталі.