Вівторок, 6 Травня, 2025

BREAKING

Лайфхаки

Уж чи отруйна гадюка – можна зрозуміти з одного погляду: на що потрібно дивитися

Уж чи отруйна гадюка - можна зрозуміти з одного погляду: на що потрібно дивитися

В Україні розпочався період активності змій, коли плазуни виходять з укриттів у шлюбний період. Імовірність зустріти їх значно підвищується. У людей з герпертофобією така зустріч може спричинити шок, проте панікувати не варто. Змії нападають на людину дуже рідко і лише для самооборони. А смертність від їхніх укусів навіть нижча, ніж від ужалення бджіл.

Найпоширеніші види українських змій це вуж і гадюка – відмінності між ними видно навіть неозброєним поглядом. Утім, під час зустрічі з будь-яким плазуном краще зберігати спокій і відійти без різких рухів.

Які водяться змії в Україні

У нашій країні є як безпечні для людини, так і отруйні змії. Однак жоден із видів не зрівняється за токсичністю з тропічними, а смертність від укусу становить менше 1%.

Неотруйні змії України боязкі і кусають людину вкрай рідко. Укус не містить отрути і крім фізичного болю небезпеки не становить. Це такі види:

  • Вуж звичайний. Живе в лісах, полях, луках та інших місцях, де водиться його здобич (жаби та ящірки). Має темно-коричневе забарвлення з шаховим візерунком і яскравими жовтими “вухами”. Активний у нічний час.
  • Уж водяний. Схожий на звичайного родича, але без жовтих “вух”. Живе біля берегів водойм і чудово плаває. При зустрічі з людиною зазвичай прикинеться мертвим, ніж нападе.

Серед отруйних зустрічаються такі:

  • Звичайна гадюка. Найпоширеніша з усіх. Може мати чорне або коричневе забарвлення з візерунком на спині у формі зигзага.
  • Степова гадюка. Занесена до Червоної книги. Сіра або коричнева, теж має зигзагоподібний візерунок.
  • Гадюка Нікольського. Ще один червонокнижний вид, живе в лісостепу і повністю чорна.

Змії одного виду можуть відрізнятися за забарвленням. Але є кілька ознак, за якими можна відрізнити отруйних від неотруйних.

У чому різниця між вужем і гадюкою

Про те, як зовні відрізнити гадюку від вужа, розповіли в Національному природному парку “Пирятинський”. Фахівці радять звернути увагу на п’ять ознак.

Жовті плями

Якщо на місці вух є жовтуваті або помаранчеві смуги – це абсолютно нешкідливий звичайний вуж. Однак у водяного їх немає, хоча він теж неотруйний.

Забарвлення

Вужі однотонні або з розмитим візерунком у шаховому порядку, а також мають світле черево. У гадюк живіт темний, а на спині вздовж усього тіла є чітко виражена хвиляста смуга. Гадюка Нікольського вся чорна і без плям.

Уж чи отруйна гадюка - можна зрозуміти з одного погляду: на що потрібно дивитися

Форма тіла

Якщо перед вами водяний вуж і гадюка – відмінності в забарвленні не такі помітні. Зверніть увагу на тіло змії. Вужі тонкі й довгі, з плавним переходом від тіла до хвоста. Якщо тварина товста і з різко звуженим хвостом, то це отруйна гадюка.

Форма зіниць

Ще один надійний спосіб, як відрізнити вужа від гадюки – подивитися на очі. Вужі мають круглі зіниці, а отруйні змії – вертикальні, як у кішки.

Уж чи отруйна гадюка - можна зрозуміти з одного погляду: на що потрібно дивитися

Голова

У отруйних видів голова в профіль здається трикутною і загостреною, у вужів – більш плоскою.

Як уникнути укусу і що робити, якщо вкусила змія

Експерти наголошують – змії миролюбні й нападають тільки для захисту, якщо на них наступити або взяти в руки. Тому під час походу в дику місцевість варто дивитися під ноги та носити закритий одяг. При зустрічі з такою твариною спокійно відійдіть без різких рухів.

Якщо біда все ж таки трапилася, перша допомога при укусі змії полягає в рясному питті та обробці рани антисептиками. Висмоктувати отруту не потрібно. З укушеної кінцівки зніміть одяг. Викличте швидку допомогу і до її приїзду намагайтеся не рухатися. Але найголовніше правило – не панікувати. Укуси гадюк при правильній першій допомозі та відсутності алергії зазвичай проходять без наслідків.

Інше в категорії

Завантажити більше Завантаження...Більше нема статей